Yeni Doğan İşitme Taraması

 

Yeni doğan işitme taraması çocuğunuz için neden önemlidir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde her 1000 çocuktan 2 ila 4’ü sağır olarak ya da işitme güçlüğüyle doğar. Bu rakam, işitme kaybını en sık görülen doğum anomalisi yapmaktadır. Pek çok çalışma, işitme kaybının erken tanısının konuşma ve dil becerileri ile zihinsel ve psikososyal becerilerin doğru gelişimi açısından çok önemli olduğunu göstermektedir. İşitme kaybı erken, özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde tanılandığında tedavi başarısı artmaktadır. Yine de, ciddi işitme kaybıyla doğan her dört çocuktan biri 14 aylığa kadar tanılanamamaktadır.

Çocuğunuzun işitme yetisi ne zaman test edilmelidir?

Bir çocuğun işitme yetisini test etmek için ilk fırsat doğduktan hemen sonra hastanede yakalanabilir. Eğer hastaneden çıkmadan önce çocuğunuzun işitme yetisi test edilmediyse, testin ilk bir ay içinde yapılması önerilir. Eğer işitme testi, olası bir işitme kaybı gösteriyorsa, ileri bir değerlendirme ilk 1 ile 6 ay arasında, mümkün olan en kısa zamanda yapılmalıdır.

İşitme taraması nasıl yapılır?

Yeni doğan ve süt çocuklarında işitme taraması için iki test kullanılır. Bunlar otoakustik emisyon (OAE) ve işitsel beyin sapı tepkisi(ABR)’dir. Otoakustik emisyon testinde, kulağın sese düzgün şekilde tepki verdiğini kontrol etmek amacıyla kulak yoluna süngersi bir kulaklık yerleştirilir. Duyma yetisi düzgün gelişmiş çocuklarda, kulaklıktan ses verildiğinde ölçülebilir bir yankı tespit edilmelidir. Eğer yankı yoksa bu işitme kaybına işaret edebilir.

İşitsel beyin sapı tepkisi daha karmaşık bir testtir. Kulaklara kulaklık ve kafa ve kulaklara elektrotlar yerleştirilir. Kulaklıktan ses yayılırken çocuğunuzun beyninin seslere nasıl tepki verdiği elektrotlar tarafından ölçülür.

Bu testlerden herhangi biri olası bir işitme kaybına işaret ederse, doktorunuz düzenli bir takip için sizi bir kulak-burun-boğaz uzmanına yönlendirebilir.

Çocuklarda İşitme Kaybı Belirtileri

İşitme kaybı çocukluğun ileriki aşamalarında da oluşabilir. Bu gibi durumlarda, anne-babalar, büyükanne-babalar, bakıcılar çocuğun işitmesinde bir sorun olabileceğini ilk fark eden kişiler olacaktır. Çocuğunuz yeni doğan döneminde işitme taramasından geçtiyse bile, aşağıda verilen işitme kaybı belirtilerini dikkatle izlemelisiniz:

  • Beklenmedik yüksek seslere hiçbir şekilde tepki vermiyorsa
  • Yüksek sesten uyanmıyorsa
  • Sesinizin geldiği tarafa yönelmiyorsa
  • Yönlendirmelerinizi takip etmiyor ya da anlamıyorsa
  • Yetersiz dil gelişimi varsa
  • Normalden yüksek sesle konuşuyor ya da yaşına uygun bir dil becerisi gösteremiyorsa

Çocuğunuz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa doktorunuzla görüşünüz.

Çocuğumda işitme kaybı varsa ne olur?

Çocuklarda işitme kaybı geçici veya kalıcı olabilir. İşitme kaybı otitis media (kulak iltihabı), fazla kulak kiri, gelişimsel bozukluklar ya da genetik işitme kaybı gibi tıbbi sebeplerden meydana gelebilir. Bu yüzden işitme taramasını bir uzmanın yapması önemlidir.

Eğer çocuğunuzda kalıcı bir işitme kaybı belirlendiyse, kulağa ulaşan sesin yükseltilmesi için işitme cihazları önerilebilir. Bazı durumlarda kulak ameliyatları işitme kaybını tamamen düzeltebilir ya da belirgin miktarda iyileştirebilir. İşitme cihazlarının işe yaramadığı çok ciddi işitme kaybı durumlarında koklear implant uygulanabilir. İşitme cihazlarının aksine, implantlar işitsel sistemdeki zarar görmüş bölümleri atlayarak direk olarak işitme sinirini uyarır ve çocuğunuzun daha yüksek ve net bir şekilde duymasını sağlar.

Çalışmalar, işitme kaybı ilk 6 ay içinde düzeltilen çocukların dil gelişiminin normal şekilde devam edeceğini göstermektedir. İşitme engelli çocuğunuzun ilk olarak sözlü iletişim mi yoksa işaret dilini mi kullanacağına karar vermeli ve dil gelişimi gecikmesini engellemek için önlem almalısınız. İşitsel sözlü terapi, dudak okuma, işaret yardımlı konuşma gibi farklı iletişim stratejileri, işitme cihazları ya da koklear implantlarla birlikte ya da bunlardan bağımsız olarak kullanılabilir.