Kronik Otitis Media (Uzun Süren Kulak İltahabı)

KRONİK OTİTİS MEDİA (MÜZMİN ORTA KULAK İLTİHABI)

Kronik otitis media üç aydan uzun süren orta kulak iltihabına verilen isimdir. Akut otitis media tedavi edilmediğinde veya yetersiz tedavi edildiğinde ortaya çıkan durumdur. Tekrarlayan akut otitis media atakları olan hastalar da kronik otitis media gelişimi açısından risk altındadır. Ayrıca bir orta kulak iltihabının kronikleşmesi (müzminleşmesi) bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar; genel direnç düşüklüğü, östaki borusu tıkanıklığının devamı, yarık damak, burun tıkanıklığı, alerji, kronik sinüzit  şeklinde sıralanabilir.

Kronik  Otitis Media nedir ve belirtileri nelerdir?

Kronik otitis media’lı hastaların kulak zarında daima delik bulunur. Kronik Otitis Media, genellikle uzun yıllardır kulak yakınmaları olan kişilerde yavaş yavaş ortaya çıkar. Ancak nadiren daha önceden kulak yakınması olmayan kişilerde birkaç ay içinde ortaya çıkabilir.

Bu hastalık kendini klinik olarak kulak akıntısı ve işitme kaybı ile kendini gösterir. Bunun yanında kulakta tıkanıklık hissi, kulak çınlaması, baş dönmesi, ağrı da yakınmalar arasında bulunabilir.

  • Kronik otitis media’nın belli başlı üç önemli özelliği vardır. Bunlar:
  • Kulak zarında delik (perforasyon),
  • Dış kulak yolunda zaman zaman kesilebilen veya devamlı akıntı,
  • İşitme kaybıdır.

gorsel4

Kronik otitis media’nın tehlikeli bir alt tipi olan kolesteatomlu otitis media’da ise dış kulak yolunu döşeyen deri kulak zarındaki delikten orta kulağa geçerek buradaki kemikçik yapıların hasarlanmasına ,orta kulak fonksiyonlarının yitirilmesi sonucu işitme kaybına neden olur. Kronik otitis media tedavi edilmediği takdirde çevre dokulara yayılır ve tedavisi zor tablolar oluşumuna neden olur. Beyin absesi,kafa içindeki veya boyundaki büyük damar iltihapları,yüz felci, menenjit, iç kulak iltihabı sonucu işitme kaybı ve dengesizlik bunlardan birkaçıdır.

Kronik Otitis Media nasıl tedavi edilir ?

Kronik otitis media tedavisinde öncelikli amaç iltihabın tedavi edilmesidir. Böylece hastalığın yol açacağı komplikasyonların gelişimi önlenir. Fakat ilaç tedavisi çoğunlukla yetersiz kalır.Müzmin orta kulak iltihaplarının çoğunda ameliyatla tedavi gerekir. Ameliyatın amacı ve yapılış şekli her hastanın durumuna göre farklılıklar gösterir. Ameliyatlarda genel olaral iltihabın ortadan kaldırılması, nüksetmesinin önlenmesi ve eğer mümkünse işitmenin düzeltilmesi amaçlanır. Kronik otitis media  için uygulanan ameliyatlar, mikroskoplarla yapılan hassas uygulamalardır. Bu ameliyatlarda yeniden sağlam bir kulak zarının yapılması(mirengoplasti)ve böylece işitmenin düzeltilmesinin sağlanması, hastalık nedeniyle normal yapısı bozulan orta kulak kemikçiklerinin onarılması, yapay protezler kullanılması gibi bir çok farklı uygulama vardır. Ayrıca kolesteatomlu kronik otitis media olgularında antibiyotiklerin etkisi sınırlıdır ve kesin tedavi cerrahidir. Cerrahi tedavi kolesteatomun uzaklaştırılması ve işitmenin yeniden sağlanması için en uygun seçenektir.

görsel5